Цените на имотите тревожат брокерите; Бъдеще за старите къщи; По-слаби желания за покупка на жилище


| Видяна 42


Цените на имотите тревожат брокерите; Бъдеще за старите къщи; По-слаби желания за покупка на жилище


Ако зависи от нас, брокерите - ние не искаме цените на имотите да продължават да растат, или поне не с такива темпове. Искаме пазарът да намери равновесния си ръст, като според ЕЦБ за нормални се смятат ръстове до 6% в реално изражение годишно". сподели изпълнителен директор на водеща агенция за недвижими имоти на годишната конференция на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ) в началото на ноември в Пловдив. Сега реалният ръст на цените на имотите е около 12-13% на годишна база.

 

В резултат сделките като брой стагнират на нивата на миналата година, а брокерите все пак разчитат и на оборот. Самото очакване цените да продължат да се покачват кара собствениците на имоти да задържат продажбата им. Така предлагането изостава от търсенето, това допълнително вдига цените и имотите стават все по-недостъпни.

 

Друга причина за високите цени, разбира се, е евтиното и достъпно ипотечно кредитиране. По този повод финансовият и политически анализатор Кузман Илиев коментира на конференцията: "Цялата икономическа и политическа конюнктура в България е много неясна. Банките го знаят. Знае го и бизнесът и кредитите за него не са много. В същото време ипотечното кредитиране за граждани расте с 26% годишно заради преливането на хората към големите градове и липсата на алтернативи за вложения. Към имотите целенасочено се насочват финансови ресурси и спестявания, акумулирани в банковата система."

 

Други добавят, че БНБ вижда в този сектор двигател на потреблението и растежа при вяла индустрия - 22-ри пореден месец има спад на промишления индекс в България.

 

Ръстът на цените и бумът в ипотечното кредитиране бяха част от опасенията за пазара на имоти, които изкристализираха на конференцията, наречена "Бъдещето на имотите - очаквайте неочакваното". Другите бяха, че пазарът е активен само в най-големите градове, а в останалата част от страната затихва. Има страхове за бъдещето на икономиката. Съществени ефекти от приемането на еврото по-скоро не се очакват.

 

 

АНАЛИЗИ


Отслабват нагласите за придобиване на жилище


През второто тримесечие на 2024 г. индексът на цените на жилищата (ИЦЖ) се повиши с 15.1% на годишна база (спрямо 16.0% през предходното тримесечие), като за това допринесе както поскъпването на новите (с 15.6%), така и на съществуващите жилища (с 14.8%), се отбелязва в новия бр. 3 на "Икономически преглед" на БНБ. На този фон НСИ отчита отслабване на нагласите на домакинствата за придобиване на ново жилище, което от банката посочват като фактор, ограничаващ по-нататъшното повишение на цените.

 

Жилище трудно се изплаща от наеми


Съотношението "цена/наем на жилищата", често използван индикатор за подцененост/надцененост на жилищата, продължи да надвишава съществено (с 43.0%) дългосрочната си (историческа) средна стойност. Това сигнализира, че решенията на домакинствата за придобиване на жилище се определят от мотиви, различни от непосредствената финансова полза чрез отдаването му под наем, пишат от централната банка.

 

Вероятни причини биха могли да бъдат очакванията за продължаващо повишение на цените на жилищата (и реализиране на капиталова печалба при бъдеща продажба) или възприемането на жилищата като актив за съхранение на стойност в условия на отрицателни лихвени проценти по депозитите.

 

Доходите и ниските лихви правят жилищата по-малко недостъпни


Същевременно оценките, направени с макроиконометричен модел на БНБ, показват значително по-слабо положително отклонение на текущите цени на жилищата в България от дългосрочното им равновесно ниво (в размер на 15.6%). Това е свързано с факта, че растежът на доходите на домакинствата в комбинация с отрицателните реални лихвени проценти по жилищни кредити повишава достъпността на жилищата, което се отразява като увеличение на равновесната им цена, пишат от БНБ.

 

Нов живот за старите къщи във Велико Търново


В старата част на града са реставрирани фасадите на над 70 къщи и се преговаря за ремонт на още 70, но 27 сгради са пред срутване.Собствениците не могат да ги възстановят, от общината твърдят, че правната страна на намесата й е неясна и нямат обществена подкрепа. Неправителствената организация "ТаМ" цели да ангажира обществеността с въпросите на културното наследство.

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

 

Известна възрожденска къща в Копривщица се съсипва с незаконен ремонт. Бозовата къща, строена 1859 г. и е до моста, където е пукнала първата пушка на Априлското въстание, се облепва с фибран.

 

СТАТИСТИКА

 

По-малко жилища се строят в страната


И разрешеното, и още повече започнатото жилищно строителство в България през третото тримесечие е на по-малко единици в сравнение със същия период на миналата година. Данните на НСИ показват, че в София, Варна и Бургас предприемачите се преориентират към строителството на по-големи апартаменти или къщи, което очевидно таргетира по-платежоспособни клиенти. Пловдив прави изключение - там все още се търсят строителни обеми, дори и сцената на малко по-маломерни жилища.

 

Източник: Капитал



« Назад към всички новини